موسیقی گوشنواز و آرامش بخش برای نوزادان چه موسیقی ای است؟ + دانلود

موسیقی گوشنواز و آرامش بخش برای نوزادان چه موسیقی ای است؟ + دانلود

شاید هنوز بسیاری از افراد نتوانند تصور کنند که صداها و به خصوص صداهای موزون تا چه حد در رشد استعدادها موثرند. عجیب تر اینکه طبق تحقیقات فراوان دانشکده های پزشکی این تأثیر از تولّد نوزاد شروع نمی شود و حتی در دوره جنینی نیز موسیقی تأثیر بسیار زیادی روی مادر و فرزند در شکم او می گذارد.

اما جنین از چه طریق می شنود؟!

شنیدن اولین حس از حواس پنجگانه ‌است که یک جنین از طریق آن با محیط اطرافش ارتباط برقرار می‌کند. هفته اول لقاح جوانه گوشهای یک جنین با میکروسکوپ دیده می‌شوند و از هفته ۲۰اُم حاملگی جنین صدا‌ها و تونهای اطراف را می‌شنود و موزیک را هم حس می کند. جالب تر آنکه امروزه از طریق موزیک تراپی سعی می شود که روی جنین و مادر تاثیرات مثبت گذارده شود.

یکی از اولین علایم شنوایی در جریان پخش موسیقی برای جنین های ۴ تا ۵ ماهه در زایشگاه مادران لندن به اثبات رسید. در آنجا برای نوزادان موسیقی های مختلفی نواخته شد که در این بین تنها قطعه های موتزارت و ویوالدی آرامش بخش بود و سایر نواها تنها آن ها را بیقرار می کرد. با این توضیح جنین ها به ما میگویند که از صداهای خیلی بلند خوششان نمی آید ولی نه آنکه خواستار سکوت باشند.

در گریه نگاری از نوزادان دکتر هنری ترابی در استکهلم کشف کرد که نوازادان در نوع گریه خود دارای لهجه هستند که آنرا از گویش مادر در هنگام حاملگی می آموزند.

در دوران حاملگی جنین برای شنیدن صدای مادر مجهزتر است چون صدای مادران زیرتر است و صدای پدران بم تر. جالب آنکه بخش های مربوط به شنیدن صداهایی با فرکانس بالاتر تا پیش از تولد کاملا رشد کرده اند ولی بخشهای شنیدن صداهای بم تا قبل از سن بلوغ به درستی تنظیم نمی شوند.

با این توضیح کوتاه باید گفت که جنین از دو طریق می شنود:

۱. رسانای هوایی: صوت از خارج وارد بدن شده و شنیده می شود.
۲. رسانای استخوانی: لرزه های صوت از طریق حلق و نای از طریق اعضای داخلی به جنین میرسد و رحم به اتاقک صدا تبدیل میشود.
جنین بیشتر از طریق رسانای استخوانی می شنود پس هر چه مادر می گوید برای جنین مفهوم تر خواهد بود.

نوزادان-از-چه-نوع-موسیقی-لذت-میبرند-1

موسیقی و نوزاد

تحقیقات علمی و تجربه نشان می‌دهد موسیقی و همین‌طور آرام صحبت کردن باعث آرامش کودک می‌شود. کودک و نوزاد به موسیقی واکنش نشان می دهند و طبعاً چنین امری برای نوزاد اکتسابی نیست. تحقیقات نشان می‌دهد نوزادان با صدای موسیقی – خصوصاً موسیقی کلاسیک – آرامش می‌گیرند و آن را دوست دارند. بعد از تولّدِ کودک و به خصوص قبل از یک سالگی نیز زمانی است که نوزاد به صدا‌ها بسیار حساس بوده و از آنها تأثیر می‌گیرد. طبق بسیاری از مطالعات صدای مادر؛ بیشتر از دیگر اصوات به کودک آرامش می‌دهد و مادر می‌تواند با لالایی یا آواز خواندن کودکش را آرام کند و تاثیرات روانی مثبتی روی او بگذارد.

لالایی در واقع آهنگ شاعرانه شفاهی سرزمین هاست؛ چرا که هیچ مادری آنها را از روی نوشته نمی خواند. لالایی و زمزمه آن را تمام مادران بلدند و بدون اینکه از زمینه شعر و آهنگ خارج شوند آنها را به خوبی زمزمه می کنند. شاید بتوان گفت آنها طیف های رنگارنگ از آرزوها، گلایه ها و نیایش های معصومانه مادران هستند که سینه به سینه از نسل های پیشین تا امروز منتقل شده اند. رشته های نامرئی از لب های مادر تا گوش کودک و تاثیر جادویی آن خواب ژرف و آرامی است که شیرخوار را فرا می گیرد. تنها زمزمه و لحن گیرای مادر است که کودک را می خواباند. لحن او چون جویباری در گوش های کوچک کودک طراوت و آرامش برای خواب می ریزند. (دکتر اکبر کوشانفر، استاد علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی)
صدای زنگ دار و اسباب بازی های ریتمیک هم نوزاد را تا مدتی به خود مشغول می کند و زمانی که نوزاد رنگ ها را به صورتی مبهم و سایه وار می بیند گوش او به خوبی قادر است واکنش سریعی در برابر صداها نشان دهد. در مراحل مختلف رشد یک کودک؛ موسیقی به نوعی در شکل دهی شخصیت او اثر می گذارد. نخستین صداها به صورت گریه و خنده ظاهر می شود. همزمان با بزرگ تر شدن کودک او می تواند صداهایی شبیه به آغان و اوغون به کمک حنجره خود بسازد. کم کم با پی بردن به وجود دست های خود به اشیای دور و برش ضربه وارد می کند و از به صدا درآوردن آنها احساس نشاط و شادمانی می کند. بدون شک تمام این علائم غریزی هستند و جلوگیری از این کارها در کودک ایجاد کمبود می کند؛ زیرا عشق به موسیقی با ما انسان ها متولد می شود.
اما شاید یکی از بزرگترین دغذغه های مادران و پدران این باشد که “موسیقی های مطمئن و آرامش بخش را از کجا باید تهیه کنیم؟! و اصلاً کدام نوع موسیقی است که برای نوزاد و مادر او مفید است؟!”
از تولّد سعی کرده تا این نیاز شما را پاسخ گوید و مجموعه ای را فراهم آورد که شاید برای تهیه آن ساعت ها و بلکه روزها وقت نیاز باشد. شما می توانید به راحتی هر چه تمام تر هر کدام از مجموعه های زیر را که خواستید دانلود کرده و از آن ها لذت ببرید و البته از لذت کودکتان نیز مشعوف شوید.

این مجموعه ها کاملاً رایگان بوده و نکته جالب توجه اینکه شما می توانید با کلیک بر روی لینک های هر بخش، آهنگ ها را جداگانه دانلود نمایید و بدین صورت مجبور نیستید حجم زیادی از دانلود خود را مصرف کنید تا از این موسیقی ها لذت ببرید.

این مجموعه ها در شش بخش تقسیم شده اند که می توانید از طریق لینک های زیر آن ها را دریافت نمایید.

دانلود موسیقی های آرامش بخش برای مادران

دانلود موسیقی های آرامش بخش طبیعت (صداهای ضبط شده از طبیعت)

دانلود موسیقی های آرامش بخش برای خوابیدن نوزادان

دانلود موسیقی های آرامش بخش برای تجربه های جدید نوزادان

دانلود موسیقی های آرامش بخش برای ماساژ نوزادان

دانلود موسیقی های آرامش بخش هنگام بازی با کودکان

اگر این مجموعه به نظر شما جالب و قابل استفاده بود، می توانید آن را در اختیار دیگران نیز بگذارید و اگر احیاناً به موارد دیگری نیاز داشتید می توانید از طریق همین پست با ما در جریان بگذارید تا برای شما تهیه شود.

درباره نویسنده

تنها چیزی که هیچ موقع از اون ناراحت و پشیمون نیستم، وقتی بوده که برای یاد گرفتن و آموزش گذاشتم. مدتیه که کار مطالعه، بحث، نوشتن، کلاس و کارگاه روی بچه‌جون‌ها و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خانواده رو دنبال می‌کنم که "از تولد" شده انگیزه‌ای برای ادامه این حرکت.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *